Hawaii Saared

Hawaii 3 erinevat paradiisisaart

Hawaii, 3 saart November 2018 (aega on voimalik muuta

Uldiselt:

Need saared oma rohesametiste mägede, korallide, smaragdroheliste vete ja hingekinnipanevate lilledega on paradiisiks paljudele. Hawaiil, võib näha laineid, suurimaid maaailmas, seal kus Waimea laht.Vulkanoloogid ütlevad, et saared on hiiglaslik küngas jahutatud basaltlaavat, ümbritsetud biljonite polüüpskelettidega, millest on moodustanud korallriffid. Hawaii saared on nn. kilpvulkaanide koonused, mis purskuvad nõrgalt ning vulkaaniline materjal kuhjub seetõttu väljavenitatud kilpkonna sarnaseks kilbiks. Big Island mis saartest suurim, on suurepärane näide kilpvulkaanist. Niipea kui laava ulatub üle merepinna, hakkab ta tohutu kaal vajutama maale pitserit. Lõplik kraater moodustus siis, kui laavatuub, mille kaudu magma maapinnani ulatus lõpuks sulgus. Rohkem purskeid sai toimuda vaid aeg ajalt teatud ajavahemike järel ja need katsid juba olemasoleva saare kui härmatis titaanlikul koogil. Järgnevalt võtavad võimust tuul ja vesi. Välisjõud skulptureerivad toorest laavat nii kaljulõhedes kui orgudes. Kord ümarad ja siledad mäed muutuvad aastatega sakilisteks. Arhipelaag tekkis 25 miljonit aastat tagasi. Lõhe Vaikse ookeani põhjas avanes. Punane kuum magmajuga tõusis sügavusest ja alustas oma raskuse suurenedes samast momendist ka maakoore rõhumisega ja seda seitse miili allpool merepinda. Aeglaselt pani kuhjuv materjal alguse praeguse saarteketi loodepoolses osas Midway saarte kujunemisele.

Saarestik sobib suurepäraselt aastaringselt reisimiseks, aga kliima on meile talutavam meie talveperioodil. Soovitame soojalt perioodi detsembrist maini, mil küürvaalad viibivad Hawaii saarte vahelistes soojades ja madalates vetes. Sel perioodil võib näha üsna ranna lähedal mängimas neid suuri, kuni 45 tonni kaaluvaid vaalasid. Hawaii kliima iseloomulik tunnus on väike temperatuuride kõikumine aasta jooksul. See tähendab, et talvel on Hawaiil eestlase jaoks hea soe ja suvel veel soojem. Suveperioodil (aprillist novembrini) on Hawaii saartel ilmad kuivemad ja soojemad (29–32 C), talvel (novembrist-aprillini) sajab rohkem ning temperatuurid on natukene madalamad jäädes siiski 26–28 soojakraadi kanti. Kohalike sõnul võib Hawaiil ringi reisides kohata pea kõiki maakera kliimavöötmeid. Kõrgemates piirkondades on ilm külmem ning tuulisem. Hawaii saare kõrgeimad tipud Mauna Kea, Mauna Lea ja Haleakala jäävad talviti lumekate alla. Ookeanivesi on aastaringselt soe: veebruaris ligi 23 C ning septembris u 27 C.

Oahu saar on esimene mida külastame. See on saar arhipelaagis kus asuvad pealinn ja Polüneesia küla ja Sea Life park. Kontrastina Oahule ja kindlasti kõige enam Big islandile ehk lihtsalt Hawaiile on Kauai saar – vanim õekestest arhipelaagi peres. Aeg on uuristanud selle saare ürgvulkaani kallakud, õnnistatud teda rikka mullastikuga võimaldades botaanilist mitmekesisust. Viimane teeb saare tuntuks kui “Aed-saar”. Kauai hõlmab tohutus koguses loodusrikkusi, kaasa arvatud floora Waialeales mägedes, mis saab 1200 sm vihma aastas. Vihmasajuveed Waimea kanjonis voolavad jõgede kaudu edasi samanimelisse lahte, sellesse paika kuhu James Cook 1778. aastal esimest korda maabus ning kohalikke oma laeval võõrustas. Ka Hawaii arvukad tulemäed hoiavad enda käes mitut esikohta. Siin on maakera aktiivseim vulkaan Kilauea, suurim kustunud vulkaan Haleakala ja suurima suhtelise kõrgusega mägi: kustunud vulkaani Mauna Kea suhteline kõrgus 9750 meetrit ookeanipõhjast mõõdetuna on vaieldamatu maailmarekord.

Hawaii ehk Suursaar, inglise keeles Big Island, Kauai, Maui ja Oahu jt on kõik tulejumalanna Pele saared. Ehkki tavaturistile ligipääsetavate suuremate Hawaii saarestiku saarte, Kauai ja Suursaare vahemaa loode-kagusuunas on ainult ligi 700 kilomeetrit, on need saared valitsevate maastike üldilme ning taimestiku külluse ja lopsakuse poolest silmatorkavalt erinevad. Kontrastina rohelusse uppuvale ja võimsate erosioonivormidega läbistatud Kauai saarele koos ammu kustunud Waialeale vulkaaniga on Suursaarel ülekaalus tegutsevad või geoloogilises lähiminevikus vaikinud vulkaanid. Nende nõlvadelt laskunud arvukad, taimestikuga katmata tumedates toonides, tardunud basaltsed laavavoolud annavad suurele osale saarest sünge, kohati kuumaastikku meenutava varjundi. Selline kontrast on tingitud saarte ligi kuue miljoni aastasest geoloogilisest vanusevahest, mille olemuse tabasid saarte põlisasukad ära juba oma legendides.

 

1.päev

Ma lendan Las Vegasest Honolulusse päev enne gruppi.

Grupil varahommikul kogunemine Tallinna lennuväljal kaks tundi enne väljalendu. Lennud Tallinnast Honolulusse vahemaandumistega. Hilisõhtul saabub grupp Honolulusse. Majutus hotelli Waikiki rannal.

2.päev Oahu saar

Hommikusöök hotellis. Teeme päevase saaretuuri Oahul.

 Käime Pearl Harbouris, (Pearl Harbor & Honolulu City Tour +49 reserveering online) Pearl Harbori tuur on parim otsetutvumine Arizona memoriaali, Memorial teatri Punchbowli kalmistu, osariigi kapitooliumi, Kamehameha skulptuuri ja Iolani paleega. Käime Dole ananassiistanduses, kilpkonna lahe ääres.Pärast seda on võimalus hiidlainetes Waimea lahe ääres paar tundi mõnusasti aega veeta. Õhtuks tagasi Honolulusse.

3. päev Oahu saar

Hommikusöök hotellis. Soovijail võimalus veeta päev Polüneesia külas (lisatasu eest €110). Buss väljub kell 10:00 (sõit 50 minutit). Kogu päeva jooksul toimuvad tantsu, laulu ja muud rahvuslikud etendused.

Või teine võmalus (odavam 74 dollarit) koos kuulsate Hawaii montareidega ujumine, snorklimine maskiga ja seejärel võib kogu päeva nautida iseseisvalt Sea Life pargi näituseid. Nii on Sea Life pargis delfiinide show, teater Hawaii Ookean ja 1,1 millionit liitrit mahutav haide bassein

Õhtul pidulik sööming Hawaii söökide restoranis ning võrratu lõpushow. Hilisõhtul saabumine tagasi Waikikisse.

4.päev Kauai

Hommikusöök hotellis. Sõidame lennuväljale.
Hommikul väljalend Honolululust Lihuesse (lennuaeg 37 min).
Saabumine Lihuesse Kauail. Pärast saabumist poolepäevane tutvumine Kauai saare läänerannikuga. Majutus hotelli. Õhtul vaba aeg. Võimalus soovijatel minna matkama.

5. päev Kauai

Hommikusöök. Täna jätkame tutvumist Kauai saarega. Hommikul võimalus teha 60min pikkune sõit väikese lennukiga Kauai saare kohal (lisatasu eest 150€). Edasi jätkame saare idapoolse ranniku avastamisega.
Õhtul tagasi hotelli.

7. päev Kauai-Hawaii “Suur” saar

Varahommikul sõidame Lihue lennuväljale. Väljalend Lihuest Konasse vahemaandumisega Honolulus. 
Hommikupoolikul saabumine Konasse Hawaii suurel saarel. Täna tutvume  saare lõunarannikuga ja käime Hawaii vulkaanide rahvuspargis.  Õhtul jõuame Hilosse kus majutume hotelli.

8. paev

Hommikusöök hotellis. Soovijail võimalus lennata helikopteriga vulkaanimäe kohal (lisatasu eest 230€). Edasi jätkame sõitu mööda saare põhjarannikut. Õhtul jõuame tagasi Kona lennujaama. 
Väljalend Kona-Honolulu (Lennuaeg 42 min).Saabumine Honolulusse. Transfeer.Majutus hotelli Honolulu lennujaama lähistel.

9.päev Honolulu-Tallinn (lennud)

Varahommikul transfeer lennuväljale. 
Väljalend Honolulust Tallinna vahemaandumistega.

9.päev Tallinn 

Hilisõhtul saabumine Tallinna. O’ahu pindala on 1600 km2 ning see on suuruselt kolmas saar Hawaii saarestikus.

O’ahu elanike arv on umbes 876 000.

Saarel asub Hawaii osariigi pealinn ja suurim linn Honolulu. Teised suuremad O’ahu linnad on Kailua, Waipahu, Pearl City ja Kāne’ohe. Saarel asub ka USA laevastikubaas Pearl Harbor.

Saar on tekkinud kilpvulkaanide Wai’anae ja Ko’olau tegevuse tulemusel. O’ahu kõrgeim tipp on 1225 m kõrgune Ka’ala.

Esimeste eurooplastena astusid O’ahu pinnale 28. veebruaril 1779 HMS Resolutioni meeskonna liikmed 2 nädalat pärast James Cooki surma Hawaii saarel.

Havai kuningas Kamehameha III viis oma pealinna Lāhaināst Maui saarel O’ahule 1845. aastal.

Tänapäeval on O’ahu turistide meelispaik. Saarel on üles võetud seiklussarja “Teadmata kadunud“.

Douglas Wakiki hotell 4 päeva ja ööd 552 Dollarit 4-ne tuba. See majutusasutus on rannast 6 minuti kaugusel.

Waikiki on suurepärane valik külastajatele, kelle huviks on liivarannad, surfamine ja rannad.

See on sõltumatute arvustuste põhjal külastajate lemmikpaik sihtkohas Honolulu.

Majutusasutuse asukoht meeldib eriti gruppidele — nad on andnud sellele hindeks 9.

See on samuti hinnatud parima hinna ja kvaliteedi suhtega majutusasutuseks Honolulus! Võrreldes teiste sama sihtkoha majutusasutustega, saavad külastajad siin oma raha eest rohkem.

Kauai on saar Vaikses ookeanis, üks Hawaii saartest. Pindala 1430 km². Saar on mägine, kõrgus kuni 1598 meetrit. Kauai on vulkaanilise päritoluga.

Saarel asuva Waiʻaleʻale mäe ümbrus on üks maailma kõige sademeterikkamaid piirkondi. Keskmine aastane sademetehulk on 11 684 mm. Keskmiselt sajab seal 335 päeval aastast.

 1. aastal elas saarel 63 689 inimest. Suurim asula on Līhuʻe, mis asub saare kagurannikul.

Wailua on Hawa Vähe on Hawaii saarestiku kõrval kohti, mida nii sageli kirjeldatakse ülivõrdes. Juba legend Hawaiist kui imeliselt lõhnavast saarestikust ja kauneimast maast on Lõunamere tuntuim. Sellise ülima tiitliga pärjatakse tihti ka Hawaii naiste graatsiat ja ilu, mis kõige ehedamalt väljendub nende maailma “magusaima” muusika saatel tantsitavas hulahulas.

Legendidele ja naiste ilule lisanduvad kiidulaulud Waikikile – maailma ilusaimale supelrannale. Mark Twaini lummas eeskätt siinne loodus sedavõrd, et ta võrdles neid saari maailma kõige hiilgavama laevastikuga, mis eales kusagil ookeanis ankrusse on heitnud.

Hawaii on sageli see kõige-kõigem ka arvudes. Näiteks on keset Vaikset ookeani paiknev Hawaii maakera kõige isoleeritum saarestik, kust lähima mandrini on ligi neli tuhat kilomeetrit. Sellest tingituna on ligi üheksakümmend protsenti siinsetest tuhandetest taime- ja loomaliikidest sellised, mida ei leidu kusagil mujal. Hawaiil on fikseeritud aastase sademete hulga maailmarekord ning siinsel Molokai saarel asuvat ja ligi tuhande meetri kõrguselt langevat rannikujärsakut peetakse kõrgeimaks otse merre langevaks rannakaljuks maailmas.

Ka Hawaii arvukad tulemäed hoiavad enda käes mitut esikohta. Siin on maakera aktiivseim vulkaan Kilauea, suurim kustunud vulkaan Haleakala ja suurima suhtelise kõrgusega mägi: kustunud vulkaani Mauna Kea suhteline kõrgus 9750 meetrit ookeanipõhjast mõõdetuna on vaieldamatu maailmarekord.

Hawaii – tulejumalanna Pele saared. Ehkki tavaturistile ligipääsetavate suuremate Hawaii saarestiku saarte, Kauai ja Suursaare vahemaa loode-kagusuunas on ainult ligi 700 kilomeetrit, on need saared valitsevate maastike üldilme ning taimestiku külluse ja lopsakuse poolest silmatorkavalt erinevad. Kontrastina rohelusse uppuvale ja võimsate erosioonivormidega läbistatud Kauai saarele koos ammu kustunud Waialeale vulkaaniga on Suursaarel ülekaalus tegutsevad või geoloogilises lähiminevikus vaikinud vulkaanid. Nende nõlvadelt laskunud arvukad, taimestikuga katmata tumedates toonides, tardunud basaltsed laavavoolud annavad suurele osale saarest sünge, kohati kuumaastikku meenutava varjundi. Selline kontrast on tingitud saarte ligi kuue miljoni aastasest geoloogilisest vanusevahest, mille olemuse tabasid saarte põlisasukad ära juba oma legendides.

Maa ja taeva abielust sündis tule ja vulkaanide jumalanna Pele. Paisates vulkaanilõõridest välja sulalaavat, oli ta ühteaegu nii uute mägede looja kui ka kõige tema edasiliikumist takistada püüdva hävitaja. Elades praegusest saarestikust loodes, oli ta oma kadetseva õe, merejumalanna Na Maka O Kahai survel sunnitud sealt lahkuma. Kolides esmalt Niihau ja seejärel Kauai saarele, rajas mere jälitatav Pele uue kodu järgimööda kõikidele Hawaii saartele, kuni lõpuks leidis rahu Suursaarel, piisavalt kaugel oma armukadedast õest.

Geoloogilisest vaatevinklist lähtudes on Hawaii vulkaanid mõnes mõttes erandlikud. Erinevalt enamikust maailma tulemägedest, mis tavaliselt kerkivad suurte litosfääriplokkide ehk laamade rahututel ja mobiilsetel äärealadel, sirguvad Hawaii vulkaanid kõrgustesse keset Vaikse ookeani laama. Nagu näitavad ülitäpsed mõõtmised, liigub see laam aastas umbes viie-kuue millimeetri jagu Aasia mandri poole. Teades saarte vanusevahet, ei ole raske aimata, et loodesse liikuv Vaikse ookeani laam sõidab üle maasügavuses fikseeritud püsiva magmakolde, kust ülespoole liikuvad ja järk-järgult maapinnale pressitav basaltne magma tekitab maapinnal ulatuslikke laavavoole, millest ajapikku sirguvad hiiglaslikud kilpvulkaanid. Koos laamaga liikuv vulkaan kaugeneb pikkamisi fikseeritud magmakoldest ning selle aktiivsus hääbub. Katkematult ülespoole surutavast magmast tekib aga kõrvale uus vulkaan, samas kui hääbuval vulkaanil võtavad aegamööda võimust kulutavad loodusjõud, eelkõige erosioon ja ookeanilainete murrutus. Selliseid statsionaarseid maasisemuse magmakoldeid kutsutakse kuumadeks punktideks. Praegu Hawaii saarestiku noorima saare, Suursaare all olev kuum punkt on samas kohas paiknenud juba umbes 70 miljonit aastat. Seda tunnistab ligi 200 kustunud vulkaani jada, mis jätkub Hawaii saarestikust esialgu üksikute veepinnale kerkivate atollidena, hiljem aga pideva veealuse ahelikuna (Keisriahelik) umbkaudu 3000 km loodesse, ulatudes kaugel põhjas asuva Aleuudi süviku naabrusesse. Suursaarest umbes 50 kilomeetrit kagus on aga kerkimas uus veealune mäehiiglane Loihi, millest oletatavasti 10 000 aasta pärast moodustub Hawaii saarestiku uus vulkaaniline saar.

Suursaar – Pele praegune elupaik. Nime järgi on Hawaii, mida sagedasti kutsutakse Suursaareks (ingl. the Big Island), saarestiku suurim saar, mis on andnud nime kogu saarestikule. Looduslike kontrastide, eksootika ja elamuste otsijaile on Suursaar kaheldamatult kõige põnevam Hawaii saar. Kuigi mitte eriti rikkalik pikkade ja erkvalgete supelrandade poolest, leiab rannamõnude nautija ka siin hubaseid, korall-liivaga palistatud väikelahtesid. Olenevalt asukohast võib Suursaare kliima olla subtroopiline saare idarannikul kuni arktiline kõrgemate vulkaanide tippudel. Suur sademete hulk idarannikul, kontrastina lääneranniku kuivale ja päikeselisele ilmale, on tingitud aastaringsetest kirdesuunalistest passaattuultest, mis niiskusest küllastunud pilvi üksnes kõrgete vulkaanitippude idapoolsetele nõlvadele kuhjavad. Seetõttu laiuvad saare tuulepealsel küljel lopsakad subtroopilised vihmametsad ja aegamisi sügavale saaresse erodeerunud kanjonorud koos siin-seal neisse langevate majesteetlike jugadega.

Kuid ennekõike on Suursaare visiitkaardiks siinsed vulkaanid. Suursaar on kujunenud viie vulkaani liitumisel. Neist kirdepoolseim ja vanim, tugevasti kulutatud Kohala purskas viimati 60 000 aasta eest. Enamik saarest koosneb aga kahe saare keskossa jääva vulkaanihiiglase, Mauna Kea ja Mauna Loa laavavooludest. Mauna Kea, mille tipus asub maailmakuulus observatoorium, arvatakse olevat vaikinud ligi viimased 3500 aastat. Mauna Loa laavavoolud ähvardasid aga veel 1984. aastal saare idarannikult pühkida rohelusse uppuva väikelinna Hilo. [foto Mauna Loa]

Suursaare turismimagnet on aga kaheldamatult saare kagurannikule jääv Kilauea vulkaan. Selle idanõlvalt asuvast murranguvööndist on alates 1983. aasta 3. jaanuarist suuremate ja väiksemate vaheaegadega väljunud laavavoolud, mille tõttu saare pindala kasvab. Aegamisi ookeani valgudes on hõõguvad basaldivoolud pühkinud teelt kõik elava, mattes enda alla mitu asulat ning piki rannikut kulgeva maantee, jättes järele maona looklevaid tardunud laavajõgesid ja hiiglaslikke laavavälju.

Kilauea vulkaani keskossa jääb Kilauea kaldeera. See peaaegu ovaalne järsuseinaline süvend on tekkinud maasisemusest välja pressitud kivimmaterjalist jäänud tühimiku sisselangemisel. Aktiivsest vulkaanilisest tegevusest ning maasisestest protsessidest annavad tunnistust siin-seal kaldeera ümber ja sisemusest kerkivad aurusambad, ulatuslikud väävliväljad, arvukad väikekraatrid, tardunud laavavoolud, maa-alused laavatunnelid ning lagedat kuumaastikku meenutavad ðlakiväljad. Paljud loetletud nähtustest on matkajaile ligipääsetavad piki kaldeera valli kulgevat ja ligi 18 km pikkust asfalteeritud autoteed (nn. Crater Rim Road). Vulkaanilise hinguse paremaks tunnetamiseks võib Kilauea kaldeerat ning mitmeid väikekraatreid läbida ka jalgsi piki tähistatud matkaradu. [Kilauea kaldeera]

Kui kogu Suursaart peetakse vulkaanide ja tulejumalanna Pele territooriumiks, siis hawaiilaste uskumuste kohaselt on jumaliku Pele residents Kilauea peakaldeera sisse jäävas Halemaumau kraatris. Siia tulejärve äärde kogunesid muistsed hawaiilased ohvritalitustele otsimaks lepitust ning olemaks rahujalal Pelega. Seda pulbitsevat laavajärve peeti kaheldamatult üheks omaaegseks loodusimeks, mida oma reisikirjeldustes on kõikvõimalike epiteetidega ülistanud paljud rännumehed. Kuid pärast 1924. aastal vee ja laava vastasmõju põhjustatud võimast plahvatust on Halemaumau laavajärv pikkamisi kaotanud oma aktiivsuse ning jahtumise tõttu katab tänapäeval kogu kraatri põhja tardunud laava. Siit-sealt kraatri sisemusest tõusvad aurupilved ja terav väävlilõhn annavad aga tunnistust kusagil, mitte sügaval jalge alt õhkuvast maasisesest põrgukuumusest.

Aedsaar – Kauai. Suurem osa Hawaiid käivatest turistidest ei jõua kaugemale Oahust, saarestiku tsiviliseerituimast saarest, piirdudes enamasti Hawaii pealinna Honolulu ja selle maailmakuulsa linnaosa Waikiki rannamõnudega. Heal juhul ollakse teadlikud Suursaare aktiivsetest tulemägedest, kuid ülejäänud saared, mis jäävad kõrvale Hawaii tavapärastest turismimarsruutidest, ütlevad vähestele midagi. Aga just massiturismist puutumata saared, nende suhteline isoleeritus ja lopsakas loodus loovad tõelist rahu ja taastumist otsivale puhkajale idülli ehtsast lõunamere paradiisist.

Kauai, üks vanimaid Hawaii saari, paikneb peamisest saarterühmast ligi sada kilomeetrit loodes. Eelkõige siin, rohelusse uppuval aedsaarel (ingl. The Garden Island), nagu teda hellitavalt kutsutakse, saavad tõeks kujutlused Hawaiist kui veetlevast ja rahulikust lõunamere saarest, kus on palmipuudega palistatud valged liivarannad ja korallrahud.

Nagu kõik Hawaii saared, kujutab ka Kauai endast ookeanisügavusse peitunud vulkaanihiiglase veepealset tippu. Saare keskossa jääv kustunud Waialeale vulkaan tegutses viimati kuue miljoni aasta eest. Just siin, peaaegu alati pilvedesse mähitud Waialeale tippu ümbritseval alal, on mõõdetud suurim aasta keskmine sademete hulk maakeral: 1233 mm. Pidevad vihmad on põhjustanud mäetippu ümbritsevate alade soostumist, toites ühtlasi arvukaid, sügavale vulkaanijalamisse erodeerunud jõgesid. Saare lääneserva läbistav Waimea-Poomau jõgi voolab ligi kilomeetri sügavuses Waimea kanjonis. Seda kui Okeaania suurimat kutsutakse ka Vaikse ookeani suureks kanjoniks. Selle loodusliku kunstiteose lummavaimaks küljeks osutuvad aga hoopis kirevate kivimikihtide vaheldumise tõttu vöödistunud seinad ning neid osaliselt katva taimestiku varieeruv värvigamma: punakad, pruunikad ja rohekad toonid. Vahetult Waialeale tipu läänenõlvale jääv Alakai soo on aga oma eriliste loodusolude tõttu unikaalne ökosüsteem, varjates siinsetes päikesele raskesti ligipääsetavates vihmametsades enim endeemseid linnu- ja taimeliike Hawaiil. 

Na Pali kaljurannik. Pidev murdlainetus ja geoloogilises lähiminevikus jõudsalt alanenud ookeanitase on piki Kauai looderannikut vorminud ühe saare kirkamatest looduslikest pärlitest – Na Pali kaljuranniku. Na Pali tähendab kohalikus keeles lihtsalt kaljusid. Ligi 35 kilomeetri pikkust, arvukate orgudega sopistatud Kauai looderannikut peetakse vaieldamatult võimsamaiks ning kauneimaks vahetult ookeani langevate kaljudega palistatud rannikulõiguks kogu Hawaii saarestikus. Mugavusi armastaval tavaturistil on võimalus seda maalilist, kõrgete kaljurüngastega palistatud rannikuriba nautida üksnes turismilaevalt või helikopterilt. Vahetuid looduselamusi ja võrratult kauneid vaateid kõrgetelt Na Pali kaljudelt pakub aga paaripäevane jalgsirännak piki ookeani rannikut kulgevat jalgrada Kalalau orgu. See on üks põnevaim matkarada kogu Hawaiil.

Kalalau matkarada järgib muistset hawaiilaste ühendusteed saare loodeosa raskesti ligipääsetavates orgudes kunagi paiknenud inimasustusteni, mis tormistel ja kõrge murdlainega talvekuudel jäid pärismaalaste paatidele ja kanuudele kättesaamatuiks. Na Pali järskude kaljude rüpes paiknevad ja rohelusse uppuvad orud on aastasadu olnud varjupaik ühiskonnaga pahuksisse läinud või lihtsalt üksindust, rahu ja vaikust otsivatele inimestele. Selliseid, lühemat või pikemat aega siin redutavaid hipilike vaadetega noori või ookeani ning looduse rüpes inspiratsiooni otsivaid kunstnikke võib Na Pali looduse rüpes kohata ka tänapäeval.

Ligi 18 kilomeetri pikkune teekond raja alguspunktist Kee plaaþilt, kus lõpeb autotee, kuni Kalalau orgu, on ilusa ilmaga paras päevane pingutus. Üles-alla looklev matkarada kulgeb vaheldumisi läbi orgude ja üle järskude, kohati püstloodis ookeani laskuvate kaljude. Puuderohelusse varjunud teelõigud looklevad orupõhjas ja mäenõlvadel ning rada tõuseb ikka ja jälle kõrgematele, hõredama taimestikuga kaljurüngastele, kust avanevad hingematvad vaated vertikaalselt ookeani langevatele Na Pali kaljudele.

Kalalau on paljudest Na Pali rannakaljudesse lõikunud orgudest avaraim. Siin kunagi elanud ligi kahesajaliikmelisest inimasurkonnast annavad tunnistust heiau plats (hawaiilaste tempel, palvetamispaik) ning mõningad vanad majaplatsid. Kui vaadelda tähelepanelikult, torkavad kõrgemal orunõlvadel silma praeguseks tihedalt ploomi- ja guaavipuid täis kasvanud, terrassidena paiknevad kunagised põllulapid. Oru ühte serva jääb säravvalge plaaþ koos maalilise kose ning kaljukoobastega. Suvekuudel, mil lisaks jalgsirändajatele on siin orus palju laevaga saabuvaid turiste, võib nii Kalalau liivarannal kui ka üles orgu suunduval matkarajal kohata palju turiste. Parim matkaaeg tsivilisatsiooni eest põgenejatele ja ookeani nautijatele on talvekuud, mil turiste napib ja lainemurd on kõrgeim. Rannikule tormavad ja kaldakaljudele ja -pangastele paiskuvad ning tuhandeteks kildudeks pihustuvad murdlained on kui ülim looduslik näitemäng, mida saatev kõrvulukustav mürin kõlab nagu vaikuse muusika – rahustavalt, tasakaalu ja energiat sisendades. [foto Na Pali] ii saarte ainuke laevatatav jõgi.

Hawaii

Raamat kirjutatud Meeli Loite Sonni poolt

Seda augustikuu õhtut pühitsesin ma Hawaiil , jahedal puhtakspestud liivarannal, vahtides ligi kaheksa meetriseid laineid ja imestades. Kas lõpuks ometi olen kodus… Ma tundsin et kuulun siia rohesametiste mägede, korallide ,smaragdroheliste vete ja hingekinnipanevate lillede maale. See oli üks haruldastest momentidest mu 45- aastase eluea jooksul. Hawaiil, nägin ma laineid, suurimaid maaailmas seal kus Waimea laht. Ma loodan võivat jagada seda õhtut sinuga, lugeja, kes hoolib küllaldaselt neist saartest, et lugeda ja kogeda enam. Kuid hoolimisega on samuti nagu selle maagagi. Et nautida ta erilisi momente , hingelisi, psühholoogilisi või isiklikke, pead sa olema õiges kohas õigel ajal, lahti ja valmis vastu võtma. Hawaiil on enam vastuvõtte kui ülekandeid. See teeb ta raskeks haarata . Ja see on alati nii olnud. Esivanemad jätsid nende legaatsuse tantsudesse ja lauludesse, mis liikusid põlvest põlve lausutud sõnades ning illustreeritud petroglüüfide või hula tantsude poolt, teised liikusid tulevikku traditsioonides andes kirjakeele. Paljud kirjanikud ,tuntud, vähetuntud või hoopis tundmatuks tahta jäävad, on sest saartegrupist keset hiigelavarusi kirjutanud. Nad on jaganud mitte ainult oma head fortuunat Hawaii erilise reaalsuse avastusretkedest, vaid ka seletanud mis teeb sellest paigast kõige enam tuntud saareketi maailmas. Luba mul seletada ,et seal on teinegi Hawaii , lõbutseda tahtev, lõbustusi pakkuv ja küllaldane et pakkuda neljapäevast turismireisi. See on variatsioon läbi proovitud enamuse 7 miljoni inimese poolt ,kes tuleb saartele igal aastal. Kuid mitte igaüks ei saa Hawaiid.. Ja ega igaüks taha ka. Kuid kui sa tahad astuda sammu välja oma maailmast ja ühineda kuuvalguses hiigel lainega või huvituda hulast või Vaikse ookeani suudlusest või tükikesest uuestisündinud laavast, võib see muuta su elu.. Saar tegi seda minuga. Aloha.

Sisukord:

 1. Keel
 2. Maa
 3. Ajalugu
 4. Uskumus
 5. Loodus
 6. Saared
 • Oahu -pealinna saar
 • Kauai -aed saar
 • Mauai -orgude saar
 • Molokai -sõbralik saar
 • Lanai – ananassi saar
 • Big Island -Hawaii saar

I osa Keelepahvak

Hawaii keel ,mis kõlab kui veevaling asetatuna kõnne, oli alla surutud ja pea kadunud 20-neda sajandi hakul. Alles tänapäev on hakanud uuesti väärtustama kultuuri ning püstitanud keelekoole lastele ja õhtukoole täiskasvanutele. Praegu eksisteerib kaks ametlikku keelt – inglise ja hawaii, mis kasutusel koos mitteametliku pidgini keelega. Kuidas hääldada pikka lohisevat sõna nagu: humuhumunukunukuäpuaa’ See tuleks lahutada osadeks: humu- humu, nuku- nuku, a-pu, a-a. Hawaii ei ole sündinud kirjas. Keel oli sõnaline, rikas, musikaalne ,öeldud vajaliku dramaatilisusega, et hoida kogu ajalugu alles perekondade keskel ja hulakoolides. Misjonärid riietasid selle keele kirjasõnadega. Nad kirjutasid mida kuulsid ja seda mittevajaliku korrektsusega . See on ainult seitsme konsonandiga kõne , milles kõneleja venitab välja maksimaalse arvu täishäälikuid, (vahel neli reas, näiteks Aiea) Sageli kasutatakse ‘ – “okinat’ ,mis peatusmärk ülal tähe kohal ja “kahakot” – ^ – mis eraldusmärk, muutev heli ja tähendust. Näiteid eri tähendustest: A’a tähendab väikest juurt või tuiksoont. samas “A”a tähendab väljakutset esitama;”A”a^ tähendab laava kõlinat ja “a”a- tähendab kõneldamatut. Igal juhul täishäälikud on alati hääldatud uhte moodi: suu kinni “a” jaoks, eh “e” jaoks ee “i” jaoks, oh “o” jaoks ja oo “u” jaoks. Hawaiilased pole nõus inglise hääldusega oma sõnades. Tõsi on ka see et Haawii keel on alati läänemaailma segadusse viinud. Eurooplased kes panid oma rahva- keeled paberile 18-nda sajandi lõpul, otsisid abi hämmastavast keele varieeru- vusest . 18-sajandi kirjakeel oli standardiseeritud alfabeediga keel kus 12 täis- hääl;ikut ja 7 konsonaati. ja sellest mitteinstrueeritud silmale näisid enamus keeli pea samad. Nimed rahvastel ja kohtadel näisid sageli algavat “K” -ga ja siis minevat määramatusesse. Jaa, Hawaii keel heliseb kui palmipuu õrnas tuulepaituses. Ta sõnad on sama meloodilised kui armastuslaul. Linguistid ütlevad et läbi inimeste võib keel õppida palju inimeste endi kohta. Kui sa kuulatad hawaiid, mõtled sa õrnusest ja armastusest. On raske ettegi kujutada raevukast poolest, nii ilme- kast Hawaii minevikule. Oma paljude polüneesia sõnaalgetega, kergelt viitavatega Indoneesia või Malai päritolule, sai Hawaii tõenäoliselt alguse samast tüvest. Tänapäeval kõneldav Hawaii keel erineb äärmiselt mineviku Hawaiist Suurim metamorfoos juhtus kui misjönärid alustasid selle rjutamist sõnadesse 1820 aastatel. Praegu eksisteerib liikumine taasada puhas Hawaii keel. Esineb kursuseid, pakutud , kasutades ainult 12 tähte, viit täishäälikut a-e-i-o-u, nagu need esinevad itaalia alfabeedis ja seitset konsonanti h-k-l- m-n-p-w, hääldatud täpselt nagu need on inglise keeles. Vaid vahel “W” on hääldatud kui “V”., kuid ainult sõna keskel ja alati järgnevalt täishäälikule. Konsonant on alati täishääliku järel, luues sellega kahe tähelise silbi. Täishäälikuid on väga sageli näha kahe või isegi kolmekaupa. Veidi veider on Hawaii keeles selles esinev poolik paus. See on äkiline katke häälikute vahel sõna keskel , nagu “oh-oh” inglises ja tähendatud apostroofiga (‘). Heaks nAiteks võib olla ali’i, või O’ahu saare nimi või ha’iku, mis tähendabki järsku pausi . algetega keelele ,täishäälikud on kõlamas järgnevalt: A – rõhuga silpides hääldatakse kui ah ( justkui tunduks midagi väga hea). Näiteks haleakala on hääldatud “hah-lay-ah-kah-lah”. A – mitterõhutatud silpides on hääldatud aga kui “uh”. Näiteks Kamehameha võib kõlada kui “kuh-may-huh-may-huh”. E -lühike “e” on “eh”: hale kui “hah-leh. Pikk “E” häälik kui “ay”, nene “nay- nay” “I” hääldus on “ee” “pah-lee” . O – “no” “oh” Koa hääldatakse “koh-uh” ono “oh-noh’.U hääldus on oo “kah-poo” (kapu) või “poo-nuh” (puna). On teada kaheksa täishäälikute paari esinev sõnades (ae-ai-ao-au-ei-eu-oi-ou). Need on häälikud mis liuglevad silbis ühest täishäälikust teise. Harilikult esineb rõhk esimesel täishäälikul . Hawaii on Ameerika osa ja inimesed siin räägivad inglise keelt ,kuid see pole kogu lugu. Kui sa keerad sisse televisiooni,ja tabad seal õhtused uudised võid kuulda “Walter Cronkite” Inglisht. KUid sama hästi võid leida Hiina keelse ajalehe või Filipiini raadiojaama. Igal pool Hawaiil saab hakkama inglise keeles. Saarlaste kõnes kuuldub inglise keel tuttavlikuna, kuid sa ei suuda korjata üles kõike öeldut, sest sarlaste keele tunnetus ka meloodiatunnetus on teine . Sõnad ‘aloha” “hula’ on tuttavad kõigile ja kasutusel samas teised migrandid, nagu hiinlased, jaapanlased ,portugaallased on mõjutanud kohalikku dialekti sedavõrra, et keel tundub harjumatule kõrvale lausa võõras. Lingo mis siin kõneldakse on kutsutud “pidgin” Inglise keel on siin ametlik osariigi keel, keel äris, hariduses ja vast ka mõttes, hawaiilasele ta oma südame ja hinge keel -hawaii.

Maa müsteeriumid

Olin hirmul et võin sellel kuuldult imekaunil maal üleküllusest lõpuks pettuda. Või muutuda igatsusest harjumuspärase kliima järele koduhaigeks. Kujutlesin et need saared võivad olla küllastunud võõrast kultuurist ja vulkaanide tõttu eluvaenulikud. Kui sukeldusin Hawaii kõrgetesse mägedesse, ma mõtlesin, ta kõrgmaaa vihmamet- sades ma mõtlesin, ta piinatud viljatutel, ohtlikult ilusatel laavaväljadel – et võiksin olla eemal inimrohkedest randadest ja seda kogu järgneva elu. Olin otsustanud vaadata Hawaiid mitte kui paradiisi, isegi mitte kasutada seda sõna mis kõlab klisheena. Korraks ,esimesel pilgul, nägin neid saari kui hõljuvaid vanglaid- iga saar ette määratud eriliselt lühidale eluajale, triivimas hukule. Ja see sõna osutus tõeks ,leidsin ma varsti, sest polnud teist sõna kui “paradiis” kirjeldamaks . Lühike kui üks päev elust antud maikärbsele kevadel, kuid vaimustav sellest hoolimata. Esmalt viibisin ma seltskonnaga Kauail ,seejärel Big Islandil. Esimene on saartest vanim ,viimane noorim, ainus saar kus laava ikka veel voolab. Moodne geoloogia peab Hawaii teket mitte vähem luulelennuliseks kui Polüneesia legendid ja laulud. Teadus väidab et 30 milj aastat tagasi kui suured kontinendid olid piiratud oma rudimentsedesse kujudesse, olid Hawaii saared ikka veel kui pelk immitsus pulbitsevat magmat 20 000 jalga allpool merepinda. 4 milj. aasta eest ujutas seesama vedel laava üle mere- põranda. Aeglane oli laava kogunemine ja kihtide teke. See kuhjas kihte kihi haaval kuni lõpuks saareroos kerkis üle merepinna. Sisejõudude möju kestis edasi ja magma voolas ookeani põhja mööda aina edasi, kagu suunas venitades ka saarteketti. Samas ujutas sula magma kogu Vaikse ookeani plaadi üle. Paat aga liugles loodesse kandes äsja formeerunud saari endaga. Esimesena tekkinud maakoore mõras formeerusid Kure ja Midway saared Hawaii loode sektoris. Tänapäeval on rohkem kui 130 saart laidu, mis kõik moodustavad Hawaii arhipelaagi. ulatudes 1,600 miili üle Põhja Vaikse ookeani. Geoloogid püstitasid hüpoteesi et “kuum pott” nüüdseks peamiselt Big Islandi al, võib jääda suhteliselt statsionaarseks ja et loodeosa saarteketil vajub 3-5 cm aastas mis oletatavast otsene tagajärg mägede suure massi tõttu sula magma peal. Kuna Kona rannik on vajumas 1 cm võrra dekaadis,samas Big Island ,ikka veel aktiivse vulkaanilise tegevusega, Mauna Loa ja Kilauea vulkaanid regulaarselt laavat lisavad, annab see maismaad juurde. Hawaii on ainus USA osariikidest kes kasvab territooriumilt juurde ja seda loodusikul teel. Big Islandilt 20 miili kagusse on ootamas 3000 jalga allpool lainete Loihi -Seamount nn Meremägi, et kerkida üle ookeanipinna ja teenida välja saare kaunis nimetus. Sagedased pursked on toonud seda järjest lähemale pinnale ja ühel päeval võib see esile tulla. Big Island ehk Hawaii saar on teistest vanematest kasuvendadest kõige unikaalsem. Miks? Kõgepealt suuruselt maailmakaardil paistab Big Island teste hulgas välja oma 4,038 ruutmiiliga mis veelgi kasvamas. See on 63 % osariigi territooriumist. Teised saared võksid samasse massi kahekordselt ära mahtuda. Oma 266 miilise ranna joonega ulatub saar pea 95 miili põhjast lõunasse ja 80 miili läänest itta. Kamukahi neem on saarel kõige idapoolsem punkt ja Ka Lae kõige lõunapoolseim. Kohutavalt suur vulkaanitipp Mauna Kea, mis kõrgub saare põhjakeskosas, on olnud eksisteerinud juba 3500 aastat. Ta igavesti valge lumemüts teenib Mauna Keale välja ta õigustatuna maailma kõrgeimat nimetuset. Kilauea,saare kõige ja ka maailma kõige aktiivsem vulkaan, purskus viimast korda aastal 1801. Teada on , et viimase 1000 aasta sees on mägi pursanud igas sajandis korra. 1929 aastal oli see räsitud maavärinate poolt. Tähendas see aga suurt laavamasside liikumist mäe sees, mis põhjustasidki värinaid. Hualalaid peavad teadlased pea suikvel olevaks. Kui purse juhtukski tulevikus siis võib laavamass tohutus koguses ja välkkiirelt maapinnale välja voolat. Peatipu kõrval mäe ühel küljel kasvab veerust välja veel teinegi väiksem tipp, kuid veelgi kohutavam kutsutud Pu’u Wa’awa’a. Oma 3967 jalga kõrge tipp on vaid väheke lühem aga äärmiselt aktiivne. Ka on siin obsidiaani hulgad väga suured, suuremad kui üheski teises paigas Hawaiil. Isegi kui Mauna Loa (Pikk Mägi) kõrgus on märkimisväärne – 13 679- pole see ta kuulsuse põhjuseks. Aktiivne vulkaan 60 miili piik ja 30 lai, on moodustunud 10000 kuupmiilisest raudkõvast laavast, mis teeb tast kõige tihedama konsistentsiga ja massiivsema mäe koonuse maailmas.1950 aastal purskus tohutu laavakogusd Mauna Loa tipust ulatudes 6750 tuhande jardini aaastas ja moodustas seitse laavajõge, mis voolasid 23 päeva järgemööda. Laavaväli kattis seejärel 35 ruutmiilise maaala. Õnneks polnud suuremaid purustusi kuigi Honokua külad olid osaliselt rusud. Viimane Mauna Loa purse oli aastal 1984 ja see oli võrrelduna eelviiimasega pisike ometi põhjustas see fontääne kraatris ning tulekardinaid ida veerul. Madalaim saare tippudest Kilauea, tõuseb ainult 4078 jalga. Ta nimi tähendab rahutust ja tegelikkuses ta ongi maailma kõige rahutum vulkaan. Viimase 100 aasta jooksul on ta pursanud keskmiselt üks kord iga 11 kuu kohta. Hawaiilased usuvad et Pele -tulejumalanna asustab igat Hawaii vulkaaniketi vulkaani, kuid ta kodu asuvat Halemaumani kraatris Kilaueal. Kilauea on ka kõige paremini teaduslikult uuritud maakeral oam alalise obesrvatooriumiga, mis ehitatud kraatri servale.Laavavoolud võivad tekkida aladelt kus varem pole olnud aktiivseid purskeid. On arvestatud et järgmine purse võib esineda Puna piirkonnas. 1959 aastal ärkas ellu Kilauea Iki kraater, seda pärast 91 aastat suikumist. Kuigi voolud sellest polnud eriti suured tekkisid ometi fumaroolid kraatri servadelt ,mis ulatusid 1900 jala kõrgusele. Kilauea on olnud väga rahutu eriti viimase paari aasta jooksul. On toimunud purskeid igas kuus korra ja arvatakse neid jatkuvat veel pikaks ajaks. Suurimat aktiivsust on üles näidanud Pu’u O’o kraater. Igaüks kel võimalik seda meeldejäävat loodusnähtust näha võib olla õnnelik. Saare ehitajaks peavad hawaiilased oma jumaldatud tulejumalannat Pelet. Jumalanna nimi tõlkub otseselt kui ”vulkaan”; “tulepüünis” või “laavapurse”. Kui jumalanna vihaseks sai nuttis ta tulepisaraid mis langesid maale ja jahtudes moodustasid maa. Vulkanoloogid ütlevad, et saared on hiiglaslik küngas jahutatud basaltlaavat mis ümbritsetud biljonite polüüpskelettidega, mis on moodustanud korallriffid. Hawaii saared on nn. Kilpvulkaanide koonused, mis purskuvad nõrgalt ning vulkaaniline materjal kuhjub seetõttu väljavenitatud kilpkonna sarnaseks kilbiks. Big Island on suurepärane näide ühest kilpvculkaanist. Niipea kui laava ulatud üle merepinna, hakkab ta tohutu kaal vajutama maale pitserit. Lõplik kaater moodustub siis kui laavatuub, mille kaudu magma ulatud maapinnani sulgub. Rohkem purskeid saab toimuda vaid perioodiliselt ja need katavad juba olemasoleva saare kui härmatis titaanlikul koogil. Tuul ja vesi võtavad järgnevalt võimust. Niinimetatud välisjõud skulptureerivad toorest laavat nii kaljulõhedes kui orgudes. Kord ümar ja sile Kohala mägi või ükskõik milline teine muutuvad aastatega sakilisteks. Laavat hawaiil leidub kahesugust:. Hawaii laavatüübid on saanud maailmaulatusega geoloogilisteks terminiteks. Nad on ka kergelt eristatavad välimuse järgi, ometi keemiliselt koostiselt täiesti samad. A’a tüüp on kare ja okklaine ja võib kergelt rebida iga jalanõu puruks.Kui kukud võid koheselt kuuulda ta nime iseenda suust hädas hõigatuna. Pahoehoe lainetav köieline laava ,mis näeb välja kui põlenud pannkook või vastupidi vprmida end fantastilistesse vormidesse. Näiteid mõlemast laavast võib läbi Big Islandi kohata igal sammul.Teised laavaveidrused, mida võib märgata on peridotsid (roheline, pärliline kivi kutsutud “Pele teemanditeks”) siis selged valget puuvillapuhmast i meenutavad “Pele juuksed” või hall samblik tuntud kui “Hawaii lumi”, mis katmas vanemaid laavavoole. Tsunaamid on jaapani sõna loodetelainetele. Esinevad need hiigellained aga kõige drastilisemal kujul just Hawaiil. Kui lugeda üles kõik inimkaotused, pühitud merre tsunaamide poolt Hawaiil viimase 50 aasta jooksul, võib arv ulatuda Mainlandi 5 aasta hukkunute oma lähedale. Tsunami on harilikult seismiline merelaine, mis jõu saanud maavärinalt ja võib kergesti olla pärit tuhandete miilide kauguselt Lõuna Ameerika ranniku lähedalt või Alaska vetest. Mõned lained on liikunud 500 miili tunnis. Kõige turvalisem koht tsunami korral on avaookeanis mitte ranna lähedal. Isegi tohutusuur laine on tajutav kui lai ummiklaine. Looteliane on ohtlik vaid siis kui teda võtab vastu maa. Hilo linn on ajaloos saanud kõige tugevama löögilaine osaliseks. Hiiglaslik laine paiskus saarele 1 aprillil 1946 ja pühkis merre 159 inimest ning 1300 kodu. 1960 aastal oli järjekordne tsunami mis tappis Hilo äritänaval 61 inimest. Igal saarel on ettehoiatussüsteemid, tehakse väga põhjalikku tööd maavärinate ja lainete ette ennustamisel, ometi juhtub õnnetusi.Big Island kogeb oma aktiivsete vulkaanide tõttu sadu maavärinaid, kuid vaid 99% neist võib olla tunda ilma seismograafideta. Kahe viimase dekaadi sees on just see saar saanud osaliseks 60 % kõigist keskmise tugevusega maavärinatest. Viimane tugevam leidis aset 1975 aastal, ulatus see 7,2 pallini ja põhjustas mitmeid miljoneid kahju saare lõunaosades. Randu on Big islandil peetud kehvadeks – see pole aga tõsi. Neid on vähe, nad on kaugel üksteisest aga nad on mõjuvad. Hawaii on väike ja noor, seetõttu distantsi mõiste erinev teistest saartes. Ka lained pole jõudnud jahvatada veel peent liiva laavast ja korallidest. Kona ja Kohala rannikute rannad koos mõne varjulise peidupauiga- rannaga ümber Hilo on aga jumalikud. Puna rannaliivad on märkimisväärse musta värvi liivaga. Lõunapoolne osa saarest on peidetud randade ketiga, nauditavad vaid nende hulljulgete poolt,kes privaatsuse otsingutel vaeva ja hirmu ära ei põlga. Üks neist asub otse Konast põhjas Makalawena. Mööda konarlikku rannariba võib jõuda klaar- valge liivaga rannale. Sisemaad oma märgmaa tiikidega on vaata et ühed tähtsamad Bigil. Habras, arheoloogiliselt tähtis ala on piiskopi maaomandis. Sisenemine sinna on keelatud harilikele inimestele, lubatud vaid Kala- ja Loodusteenistuste ametnikele ning osariigi bioloogidele. Kaks teist rannatiiki asuvad Kaloko->Honokohau Rahvuspargis.

Geotermiline vastuolu

Pele veripunane laava on jahe võrreldes debattidega rahvusõigluslaste ja keskkonnakaitsjate vahel. Ja geotermistid, kes vaatavad Big Islandi all olevale ühendusele sula maatuumani kui lõpmatule jõuvarude teele, võivad eksida. Kauaaegne kuberner John D. Waihee, keda väga osariigi valijad pooldasid , kiitis heaks geotermilise shahti ehituse 27000 aakrisel maaalal Wao Kele O Puna vihmametsade alla. Viimane on ainus troopilise madalmaa vihmamets USA-s. teised 20 jõujaama võiks puurida Kilauea vulkaani idariffi, kõik neist võivad nõuda hiiglaslikku aurusüsteemide varu, jõujaamu, liine ja mis kõik veel ja seda selleks, et ilutseda kõige panoraamilisel maastikul mis saarel pakkuda.

Väikesaared

USA Tõeline Hawaii ei ole ainult Honolulu maailmakuulsa Waikiki rannaga. Tegelikust Hawaiist on just Oahu saarel ja kosmopoliitses Honolulus kõige vähem säilinud ja näha. Kõik saarestiku 7 asustatud saart on eriilmelised, põnevad ja külastamist väärt.
Kahjuks kõige autentsemale neist, tillukesele Niihaule, on ligipääs piiratud. Saarte vahel on lihtne liikuda kas laeva või lennukiga. Lennureis kestab sõltuvalt saarest vaid 20-40 minutit. Hinnad on viimasel ajal tõusnud, samas on ka uusi üritajaid juurde tulnud, nii et kohapeal tasub pileti suhtes veidi ringi vaadata.

Saared, mida tasuks külastada:
• MAUI – Talumatult romantiline.  
• OAHU – Vastuoluline ja tulvil ööpäevaringset tegevust. 
• KAUAI – Kõige troopilisem ja lopsakam.  
• HAWAII (SUUR SAAR) – Orhideed, kohviistandused ja maailma tegusaim vulkaan
• MOLOKAI – Peidetud ja sõbralik.
• LANAI – Eksklusiivne luksus.
• NIIHAU – Keelatud saar.  

Hawaii saarestik asub nn. Polüneesia kolmnurga põhjatipus. Vaikse ookeani põhjaosas.
Saarestik on maailma isoleeritumaid asustatud kohti: Kalifornia on 3800, Tahhiiti 4000, Jaapan rohkem kui 6000 ja Hiina 7800 km kaugusel. Saarestik koosneb 137 saarest, saarekesest ja korallrahnust. Ainult 7 saart on asustatud.
Alates 1959. aastast on Hawaii USA 50. osariik.
Ameerika Ühendriikidele kuuluvad Hawaii saared (Hawai‘i või ka Kō Hawai‘i Pae ‘Āina) on saarestik Polüneesias, mis moodustab pika loode-kagusuunalise saarteaheliku. Kaheksa suuremat saart on Hawaii, Maui, O’ahu, Kauai, Molokai, Lanai, Niihau ja Kahoolawe. Saared on vulkaanilise tekkega, kagupoolsemad on nooremad. Mägine vulkaanmaastik kõrgub uinunud Mauna Kea tipus Hawaii saarel kuni 4205 meetrini merepinnast. Arvestades ka veealust osa, on Mauna Kea maailma kõrgeimaks mäetipuks – vulkaani kõrgus jalamilt tipuni on ligi 10 000 meetrit. Madalaim saare tippudest on kagurannikul asuv Kīlauea, kõrgus 1250 meetrit, mis on hetkel ainuke aktiivne vulkaan Hawaiil. Nimi Kīlauea tähendab rahutust. Viimase 100 aasta jooksul on Kīlauea pursanud keskmiselt üks kord iga 11 kuu kohta. Hawaii on ainus USA osariik, kus kasvatatakse kohvi.
Hawaii on nimeks ka suurimale saarele, kus asub tegutsev vulkaan Kilauea. Maui on suuruselt teine saar, kus asub maailma suurim magava vulkaani kraater Haleakala ja põnev kurviline tee Hana Road, mis teeb saarele ringi mööda rannikut. Vaheldusrikka looduse poolest ilusaim saar on Maui. Sealt leiab kauneid ookeanirandu luksushotellikompleksidega. Naiteks Wailea piirkond, kus sobib puhata neil, kes tahavad eemale aktiivselt keeva elu keskelt, soovovad nautida mugavust, luksust, kaunist loodust ja rahu. Läheduses asuvad mitmed golfiklubid. Aktiivsema elu keskused, ostukeskused ja rannad on Kaanapali ja Lahaina. Molokai ja Lanai, mis koos Mauiga moodustasid kunagi ühe saare. Nüüd on nad populaarsed sukeldumise ja golfimängimise kohad. Oahu, millel asub Honolulu ja Waikiki beach, mis eestlasele ilmselt tähistab kõige rohkem Hawaiid. Siin asub turismimagnet, Polüneesia kultuurikeskus. Kauai – populaarseim abiellumise paik Hawaiil. Olles Honolulus maandunud, tasub võtta päev-paar suurlinnaga tutvumiseks ja Waikiki beachil lennuväsimusest lahtisaamiseks, et olla valmis nautima kõike, mis ees seisab.
Kuulsat kirjanikku Mark Twaini lummas Hawaii loodus ja ta on öelnud: “Mitte ükski võõras maa maailmas pole mind rohkem lummanud kui see, mitte ühelegi teisele maale pole ma mõelnud nii pidevalt ja igatsevalt. Teised muljed on mul meelest läinud, aga see püsib. Teised muutuvad, see jääb ikka samaks. Lakkamatult tunnen tema palsamilõhnalisi tuuleiile, tema päikeselõõsas kuuma suvist merd. Ja lakkamatult kuulen tema murdlainete laksumist. Ja lakkamatult näen tema pärjatud kaljusid, tema sädelevaid koski. Tema rannikul tukkuvaid lehvikulisi palme. Tema kaugeid mäeharju, mis ujuvad nagu saared udupilvede kohal. Ja ma tunnen tema metsaüksindust. Ja kuulen ojade laulu, ja minu mälus elab lõhnadena lilleväli”.

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , .

5 Comments

 1. Temika Starcher December 18, 2018 at 10:11 pm #

  Hey! I simply wish to give a huge thumbs up for the great data you might have right here on this post. I will probably be coming back to your blog for more soon.

 2. Callie July 26, 2019 at 2:25 pm #

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.reliable-webhosting.com/

 3. canlı sikiş ize November 5, 2019 at 3:13 pm #

  anal porno hacklink google viagra satın al.

 4. porn November 12, 2019 at 6:10 am #

  hd porn hacklink

 5. instagram yorum satın al November 15, 2019 at 2:28 am #

  instagram takipçi satın almak için sitemize girebilirsiniz.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*